خانه / مشاور کودک / چگونگی ایجاد دوستی بین فرزندان

چگونگی ایجاد دوستی بین فرزندان

چگونگی ایجاد دوستی بین فرزندان

چگونگی ایجاد دوستی بین فرزندان دارای چه مراحلی است؟ آیا والدین مهارت های لازم برای چگونگی ایجاد دوستی بین فرزندان می دانند؟ در این نوشته قصد داریم به بررسی و بیان چگونگی ایجاد دوستی بین فرزندان بپردازیم.
اکثر والدین تمایل دارند که بین فرزندانشان دوستی و محبت حاکم باشد یا حداقل هم بازی و رفیق خوبی برای یکدیگر باشند.با این وجود دعوا و نزاع میان کودک همیشه موجب ایجاد تنش و اضطراب در خانه می شود که پدر و مادر به خاطر این شرایط درمانده و سردرگم می شوند.
حال سوال بسیاری از والدین این است که چگونه در فضای خانه میان فرزندان روابط دوستانه برقرار شود؟ حال به بیان نکات مهمی درباره روابط خواهر و برادر می پردازیم.

مشاوره

فرزندان به طور طبیعی به خواهر یا برادر خود عشق می ورزند.فرزندان به توجه و محبت والدین خود نیاز دارند و اگر خانواده این نیاز را تامین نکند فرزند دچار نوعی آسیب دیدگی روحی می شود که این وضع را به صورت ناامیدی و بی اعتنایی به اطرافیان خود اعلام می کند.
در چنین شرایطی گاهی فرزندان احساسات خود را پنهان می کنند و از بروز آن خودداری می کنند زیرا کسی در کنار آن ها وجود ندارد تا تمایل به شنیدن گفته های آن ها باشد و از احساسات درونی آن ها مطلع شود.
حال اگر والدین در این میان به فرزندی بیش از دیگری محبت کنند یا با یکی از دوستان و نزدیکان خود مشغول گفت و گو باشنداحساسات کودکی که دچار آسیب شده است تحریک می شود.او بیش از پیش نیازمند محبت والدین است که باید به این نیاز او سریع و فوری پاسخ داده شود.
کودکی که در خود نیاز به محبت والدین را دارد ناگهان و به دور از انتظار والدین احساس درونی خود را به شکل گریه کردن،خندیدن غیر عادی،بدخلقی،عرق کردن،دعوا کردن و ایجاد تنش بروز می دهد تا توجه والدین را جذب کند.این رفتار کودک تا جایی ادامه می یابد تا والدین از حال خود متوقف شوند و توجه خود را متوجه فرزند کنند.
یکی از راه های رفع تنش و فشار روانی فرزند گوش دادن به حرف های فرزند بدون قضاوت کردن است.
باید بدانید به طور مستمر در درگیری بین کودکان شرکت نکنید چون ممکن است مقدار آسیب دیدگی بیشتر شود.در این زمان باید در یک فرصت مناسب به صحبت های آنان گوش دهیم و احساسات خود را بروز دهیم.
در بعضی مواقع کودکان نسبت به کودک دیگر احساس حسادت و خشم دارند.اما باید بدانید که احساسات کودک محدود به این دو نمی شود.
چه کنیم که فرزندانمان یکدیگر را دوست داشته باشند؟
اگر در زمان درگیری فرزندان برای هرکدام زمان خاصی را در نظر بگیریم تا سخنان آن ها را بشنویم این اطمینان در آن ها به وجود می آید که همیشه مورد توجه و لطف والدین قرار دارند.

سعی کنید با دقت و هوشیاری عمل کنید یا سعی کنید بعد از 5 دقیقه در صحنه حاضر شوید.

حضور به موقع شما در زمان درگیری سبب می شود تا شما بتوانید به درستی به مسئله پی ببرید و از وارد شدن صدمه و آسیب به فرزندان خود جلوگیری کنید.
فرزندان پس از درگیری می توانند روابط دوستانه خود را مجدد از سر بگیرند البته مشروط به اینکه مورد سرزنش والدین قرار نگیرند.اگر والدین به طور منصفانه با فرزندان برخورد کنند و مسئولیت های خود را به درستی انجام دهند فرزندان می توانند به درستی احساسات خود را به درستی ابراز کنند.
گاهی اوقات در درگیری میان فرزندان یکی از آن ها ضربه و صدمه ای به دیگری وارد می کند.در این حالت وقت بیشتری را با کودک آسیب دیده بگذرانید و سپس به سراغ دیگری بروید.اگر بار دوم این اشتباه رخ داد فقط به امور کودک آسیب دیده بپردازید.که منجر به پشیمانی کودک وارد کننده آسیب می شود.
کودکان دوست دارند به یکدیگر به محبت کنند و به طور طبیعی به سمت هم کشیده و جذب می شوند.در این میان اگر والدین به موضوعاتی توجه کنند که منجر به تداوم دوستی بین کودکان می شود،بستر مساعد برای تداوم رابطه خوب بین فرزندان خود را فراهم می کنند.

درباره ی مشاوران مالیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت

43 52 907 909

بدون پیش شماره و کد