خانه / مشاوره روانشناسی / مشاوره فنون سخنوری

مشاوره فنون سخنوری

مشاوره فنون سخنوری

مشاوره فنون سخنوری :فنون سخنوری در مقابل دیگران، مهارتی می باشد که همه باید آن را یاد بگیرند و از آن استفاده کنند. داشتن مهارت سخنوری در حضور دیگران می تواند شما را از هر زمینه ی دیگری بهتر جلوه دهد و دیگران با توجه بیشتری به صحبت های شما گوش دهند.

شاید شما بهترین استعداد ها را هم داشته باشید ولی وقتی از فن سخنوری خوبی برخوردار نیستید، به جایگاه ارزشمند خود دست نخواهید یافت.

فنون سخنوری در مقابل دیگران

برخی از مواردی که باید در فنون سخنوری در مقابل دیگران به آن توجه کنیم:

  1. وضوح و شفافیت کلام در سخنوری

شنونده باید به خوبی کلام شما را درک کند، فنون سخنوری در مقابل دیگران شامل مهارت هایی مانند: بلندی و تناژ مناسب صدا، تلفظ صحیح و کلمه به کلمه با سرعت مناسب می باشد.

  1. تلفظ صحیح

کلمات را به صورت صحیح تلفظ کنید، یک سخنران خوب باید بداند که تلفظ صحیح کلمات از فنون ابتدایی سخنوری می باشد.

  1. بلندی و تناژ مناسب صدا

در هنگام سخنرانی در یک جمع باید صدای شما به اندازه ای باشد که تک تک افراد حاضر در آن جمع، صدای شما را بشنوند. تناژ مناسب صدا و تکرار و تأیید بعضی از کلمات می تواند سخنان شما را بهتر منتقل کنند.

  1. نحوه ایستادن و حرکات بدن

محکم بایستید این کار باعث می شود که شنوندگان، به حرف های شما با دقت بیشتری گوش دهند. از حرکات اضافی دست و پا و کارهایی که حواس مخاطبان شما را پرت می کند پرهیز کنید. از یکنواخت بودن خارج شوید مثلا مدت طولانی دست هایتان کنارتان قرار دارد، حالت آن را با توجه به صحبت هایتان به طور طبیعی تغییر دهید.

قبل از شروع سخنرانی در مقابل آینه تمرین کنید و صحبت کردن و حرکات بدن خود را تصحیح کنید.

  1. در گیر کردن مخاطب

برای داشتن یک سخنرانی عالی هیچ گاه به صورت یکنواخت صحبت نکنید برای مثال از فیلم، عکس، نقشه و یا چیزهایی که مرتبط با موضوع شما می شود استفاده کنید. از حضار در جمع سوال بپرسید و ذهن آن ها را نسبت به موضوع درگیر کنید، پاسخ دادن آن ها به سوالات باعث به جود آمدن یک ارتباط مستقیم بین شما و افراد در جمع می شود.

درباره ی مشاوران مالیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت

43 52 907 909

بدون پیش شماره و کد