خانه / مشاوره روانشناسی / مشاوره حساسیت زدایی منظم

مشاوره حساسیت زدایی منظم

مشاوره حساسیت زدایی منظم

مشاوره حساسیت زدایی منظم چیست؟ برای دریافت مشاوره حساسیت زدایی منظم باید به کجا مراجعه کنیم؟

 حساسیت زدایی منظم شیوه ای نوین برای نابود کردن ترس ها و اضطراب ها می باشد.در این روش اصول درمان به این شکل است که یک پاسخ غیر انطباقی را به کمک نیرومند کردن یک پاسخ مخالف ضعیف کنیم.

مثلا در یک موقعیت ترس آور ابتدا به شخص این آموزش را می دهند که چگونه آرامش خود را به دست آورند سپس او را در تخیل یا در واقعیت با موقعیت ترس آور مواجه می کنند.این راه فرد می آموزد که چگونه ابتدا در مواجه با ترس ابتدا عضلات مختلف خود را منقبض کند و بعد آرام سازد.

شروع این کار از کف پا می باشد و به تدریج کل عضلات بدن شامل صورت و گردن را شامل می شود.

در نتیجه فرد یادمی گیرد چگونه در زمان ترس و انقباض عضلات خود را آرام کند.در صورتی که فرد نتواند از راه های معمولی آرامش خود را کسب کند باید از دارو به کمک هیپنوتیسم استفاده کند.

درمان حساسیت زدایی منظم

در دوره آرامش آموزی فرد با کمک گرفتن از رفتار و کردار درمانگر خود سلسله مراتب اضطراب خود را می پردازد.این سلسله مراتب شامل فهرست و لیست موقعیت هایی است که فرد با قرار گیری در آن ها دچار استرس و اضطراب می شود.این موقعیت ها برحسب میزان ایجاد اضطراب به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

با توجه به این که حساسیت زدایی با کمک گرفتن از تجسم صحنه ها در کاهش ترس ها و هرس ها نقش به سزایی داشته است ولی در مقابل روش حساسیت زدائی به روش رویارویی واقعی با عوامل ایجاد کننده ترس کارایی کمتری داشته است.البته این نکته جای تعجب ندارد.

خود حساسیت زدایی

این روش نوعی حساسیت زدایی منظم محسوب می شود.تفاوت این روش با حساسیت زدایی منظم در این است که در روش منظم درمانگر به تدریج سلسله مراتب را که باعث ایجاد استرس و اضطراب می شود را به فرد معرفی می کند ولی در این روش خود فرد کنترل موقعیت های استرس زا را به عهده می گیرد.

برای دریافت مشاوره برای حساسیت زدایی منظم و مشاوره خانواده با مشاوران مالیم گروه تماس برقرار کنید

درباره ی مشاوران مالیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت

43 52 907 909

بدون پیش شماره و کد