خانه / مشاور کودک / مشاوره تربیت کودکان

مشاوره تربیت کودکان

مشاوره تربیت کودکان

مشاوره تربیت کودکان حوزه جدیدی است که وارد زندگی خانواده ها شده است و نمی توان وجود آن را انکار کرد.در این نوشته می خواهیم در بحث مشاوره کودک عواملی که باعث فراهم شدن بستر تربیت درست کودکان می شود را بیان کنیم.

1.با ثبات عمل کنید

سعی کنید تشویق یا تنبیه کودکتان طبق رفتار او باشد نه اینکه حالات درونی شما اثرگذار روی رفتار شما باشد.زمانی که فرزندتان با انجام عملی با لبخند شما مواجه می شود و زمان دیگر با انجام آن عمل با اخم شما مواجه می شود به طور خودکار دچار سردرگمی می شود.پس بهتر است در مقابل کودک با ثبات برخورد کنیم.

2.هماهنگ باشید

از اصول مهم در تربیت کودک هماهنگی والدین است.یعنی هر دو از اصول و قواعد یکسانی در تربیت کودک پیروی کنند.اگر رفتار کودک را پدر تایید کند و مادر رد کند،کودک ناخودآگاه دچار تعارض و دوگانگی می شود.پس بهتر است حداقل جلوی کودک همانگ و مرتبط باهم رفتار کنید.

نکته مهم دیگر این است که در زمان عصبانیت و خشم سعی کنید مودب رفتار کنید و درست صحبت کنید زیرا این رفتار بهترین الگو و معلم برای فرزند است.

والدین باید بدانند زمانی خاص را به فرزند خود اختصاص بدهند.درد ودل های اورا گوش دهند.با او صحبت کنند و اگر در شرایط سنی خاص است با او بازی کنیم.باید طوری رفتار کنیم که فرزند احساس کند زمان خاصی را به او اختصاص داده ایم.

3.سعی کنید رابطه ای سالم با کودک برقرار کنید.

بهترین روش برای برقراری رابطه سالم با فرزند،شیوه گوش دادن فعال است.زمانی که فرزند حرفی می زند سعی کنید به دقت به سخنانش گوش دهید.حتی اگر زمانی که با حرفای او موافق و هم نظر نیستید بازهم به صحبت های او گوش دهید.

مشاوره تربیتی کودکان

زمانی که با او صحبت می کنید سعی کنید تماس چشمی با او برقرار کنید و از پرداختن به کارهای دیگر پرهیز کنید.این کار باعث می شود که فرزند احساس کند برای صحبت های او ارزش قائل شوید.زمانی که می خواهید به او فرمانی دهید سعی کنید لحن شما مودبانه باشد و از لحن آمرانه و دستوری جلوگیری کنید.

در هنگام عصبانیت سعی کنید به صورت مودبانه با فرزند برخورد کنید و دلیل ناراحتی و عصبانیت خود را بیان کنید و از توهین کردن بپرهیزید.

4.الگوی مناسبی برای فرزند خود باشید

آموزش رفتاری بیش از هرنوع آموزش دیگری موثر واقع می شود.هرچه را که به فرزند خود دستور می دهید آن را انجام دهید و هرچه را که از او باز میدارید سعی کنید در وهله اول خود را از آن بری کنید.

برای دریافت مشاوره روانشناسی با مشاوران مالیم تماس حاصل فرمایید.

5.آزادی و محدودیت زیادی برای فرزند خود ایجاد نکنید

کودک نباید با آزادی یا محدودیت زیاد مواجه شود.بهتر است زمانی که برای فرزند خود محدودیتی را ایجاد می کنید بهتر است دلیل آن را نیز برای او توضیح دهید.اگر محدودیت ها منطقی باشد نباید کوتاه بیایید و این برای کودک بهتر است.

6.در زمان درست به کودک دستور دهید.

اگر فرمان شما مطابق با توانایی کودک نیست یا فعلا درحال انجام کاری می باشد بهتر است دستوری به او ندهید.در غیر اینصورت باعث می شود فرزند نافرمان بارآید.

7.بهتر است تمام خواسته های کودک را برآورده نکنیم.

بهتر است خواسته های کودک را به 3بخش تقسیم کنید :

1.سریعا برآورده کنید

2.با گذشت زمان برآورده کنید

3.اصلا برآورده نکنید.

این کار باعث می شود آینده تحت کنترل شما باشد.

7.در مورد شکست و موفقیت کودک منطقی رفتار کنید.

زمانی که با موفقیت یا شکست فرزند منطقی برخورد کنید باعث می شود او در کارها انگیزه کافی داشته باشد.زمانی که به موفقیتی دست یافت آن را بیش از حد بزرگ نکنید تا زمانی که نتوانست دوباره آن را کسب کند احساس سرشکستگی نکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تربیت کودکان با مشاوران مالیم گروه تماس حاصل فرمایید.

درباره ی مشاوران مالیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت

43 52 907 909

بدون پیش شماره و کد