خانه / مشاوره روانشناسی / درمان وسواس شستشو

درمان وسواس شستشو

درمان وسواس شستشو

درمان وسواس شستشو و درباره اختلال وسواس فکری که در ان انجام شستشو و تمیز کردن معروف ترین و شناخته شده ترین علائم OCD است. افراد مبتلا به این نوع OCD را می توان به صورت دائمی در اعمال اجباری مصونیت زدایی توصیف کرد.

افرادی که مجبور به شستشو و تمیز کردن می شوند می توانند به دو دسته تقسیم شوند:(الف) کسانی که از آسیب رساندن به دیگران جلوگیری می کنند یا از طریق آلودگی به دیگران آسیب می رسانند و (ب) افرادی که احساس خاصی دارند یا از مواد خاصی احساس ناراحتی می کنند.

برای دریافت مشاوره روانشناسی با مشاوران مالیم تماس حاصل فرمایید

گروه اول بیماران معمولا نگران کاهش بیماری یا آلودگی هستند که در بعضی موارد ممکن است مسئولیت گسترش آلودگی به دیگران را شامل شود.تکراردر شستشو و تلاش برای جلوگیری از این خطر نشان دهنده این نوع وسواس می باشد.

درمان وسواس عملی

افراد در گروه دوم تمایل کمتری به وسواس قابل شناسایی دارند و در تمیز کردن مجبور هستند که صرفا برای رفع ناراحتی ناشی از احساس کثیف باشند. افراد مبتلا به این نوع OCD واکنش های بی حوصله دارند و قابل درک نمی باشد برای اطرافیان فرد وسواس.

پرهیز از شستشو 
پرهیز از شستشو 

پرهیز از شستشو 

افرادی که ترس آلودگی دارند به طور معمول در شستشوی بیش از حد به منظور حذف خاک و میکروب، و یا فقط به احساس تمیز کردن خود.اغلب بیش از حد یا تکرار شستشویی دست ها می باشد.

شستشوی دست می تواند به صورت آیینی انجام شود، جایی که فرد هر انگشت را به صورت جداگانه و گاهی حتی زیر هر ناخن را پاک می کند.

برای افراد مبتلا به این نوع وسواس که عادت ندارند دستانشان را قرمز و الوده ببینند.

هنگامی که دست ها را تمیز می کنند، پس از آن، شخص با دقت، وسایلی مانند حوله و یا دستمال کاغذی خشک میکند و هنگام خارج شدن، شیر را با یک شیء دیگر می بندد تا از دست زدن دوباره به دست ها جلوگیری کند.

دوش گرفتن، حمام کردن، مسواک زدن، مراقبت از مو، یا توالت

اقدامات دیگر برای جلوگیری یا از بین بردن تماس با آلاینده ها می باشد (به عنوان مثال، دستکش پوشیدن)

تمیز کردن وسایل شخصی خود

افراد مبتلا به وسواس آلودگی ممکن است زمان زیادی را صرف تمیز کردن وسایل خانگی یا دیگر اشیای بی جان کنند.

به عنوان مثال، کسی که با این نوع وسواس می تواند کفش های خود، کارت های اعتباری، تلفن همراه یا چیزهای دیگر را که ممکن است با چیزی که ممکن است کثیف یا آلوده باشد، شستشو کند و از انجام ندادن ان احساس بدی می کند.

پرهیز کردن از آلودگی

افرادی که در معرض آلودگی قرار دارند اغلب طول می کشد تا از کثیف شدن جلوگیری کنند.

آنها ممکن است از لمس کفش خود که برای تمیز کردن ان با ضربه زدن به پاشنه یک کفش پایین استفاده کنند.و اینکه شاید آنها ممکن است از یک آستین یا بافت و یا یک دستمال کاغذی برای باز کردن یک دستگیره درب استفاده کنند.

برای دریافت مشاوره روانشناسی با مشاوران مالیم تماس حاصل فرمایید

تماس فقط از طریق تلفن ثابت می باشد

درباره ی مشاوران مالیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت

43 52 907 909

بدون پیش شماره و کد