خانه / مشاوره حقوقی / حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر

حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر

حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر

حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر زمانی که عقد نکاح واقع گردد،روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق وتکالیف زوجین در مقابل یکدیگر برقرار می شود.

تکالیف مالی که بر عهده مرد است عبارت است از:مهریه و نفقه زوجه.

تکالیف غیرمالی زن و شوهر نسبت به یکدیگر عبارت است:سکونت مشترک،وفاداری،حسن معاشرت،معاضدت در تشیید مبانی خانواده.

طبق قانون مدنی زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگر هستندوباید با یکدیگر صمیمی بوده وبهم احترام بگذارند.

سکونت مشترک و رعایت تمایل جنسی همسر،از لوازم حسن معاشرت می باشد.

اگر خانم از حسن معاشرت سر باز زند،مثلا در خانه ای که آقا برای زندگی مشترک تهیه کرده است زندگی نکند وتمایل جنسی نسبت به همسرش نداشته باشد ،ناشزه محسوب می شود وحق دریافت نفقه از همسرش را ندارد.

همچنین اگرآقا موارد فوق را رعایت نکند،در صورتی که ادامه زندگی را برای همسرش دشوار کند،خانم می تواند طلاق خود را از همسرش بگیرد.

حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر در قانون

حقوق و تکالیف زوجین 4قنسبت به یکدیگر و اینکه زن و شوهر باید به یکدیگر وفادار باشند.وفاداری زوجین نسبت به یکدیگر از اصول پایه ای در زندگی مشترک است که صراحتا در قانون نیامده است.اما در عرف موضوع وفاداری زوجین نسبت به یکدیگر کاملا مشخص می باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که خانم باید در منزلی که همسرش تعیین می کند،زندگی کند مگر اینکه اختیار تعیین منزل به خانم داده شده باشد.

این یک قاعده تکمیلی است و می توان بر خلاف آن توافق کرد.

در صورتی که حضور زن در منزل شوهرش باعث خوف ضرر بدنی مالی یا شرافتی برای زن باشد،زن می تواند در مسکن جداگانه ای زندگی کند.در این صورت نفقه زن،بر عهده شوهرش می باشد.

در صورت وجود عذر موجه،مثلا اگر خانم احساس کند در منزل شوهرش متحمل ضرر مالی یا بدنی یا شرافتی می شود ،از قبیل تنبیه بدنی میتواند در منزل جداگانه زندگی کند و برای ترک خانه شوهر ،نیازی ندارد تا منتظر حکم دادگاه باشد چرا که ممکن است سکونت موجب ورود زیان به او گردد.

استقلال مالی زوجه

زن می تواند مستقلا در دارایی خود هر تصرفی را که می خواهد بکند.

نکته قابل توجه این است که زوجه برای مطالبه اجرت المثل کارهایی که به دستور شوهرش انجام داده است،نیازی نیست که صیغه طلاق جاری شده باشد بلکه می تواند در ایام زوجیت ،با توجه به قاعده استیفا از عمل غیر،اجرت المثل خود را از همسرش مطالبه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آرزوآقایی کارشناس ارشد رشته حقوق

درباره ی مشاوران مالیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت

43 52 907 909

بدون پیش شماره و کد